O mnie


Z wykształcenia jestem filozofem i teologiem. Studiowałem w Krakowie – na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II i Papieskim Wydziale Teologicznym „Bobolanum”. 

Przez sześć lat byłem redaktorem „Tygodnika Powszechnego”, gdzie warsztatu dziennikarskiego uczyłem się od ks. Adama Bonieckiego, państwowości od Krzysztofa Kozłowskiego, a odwagi myślenia od ks. prof. Józefa Tischnera. 

Uczyłem filozofii w pszczyńskim liceum im. Bolesława Chrobrego i VI Liceum Ogólnokształcącym im. Adama Mickiewicza w Krakowie. Wykładałem też politologię w Wyższej Szkole Biznesu-National Louis University w Nowym Sączu.

Jestem autorem wielu książek, między innymi: Mistrzowie w krainie życia: rozmowy nie tylko o filozofiiDziesięć ważnych słówRozmowy o DekaloguTrochę zostawić Bogu. Wywiad rzeka z o. Wacławem OszajcąWariacje Tischnerowskie, czy Pobudka Kościele!.

W 2010 roku zostałem dyrektorem Instytutu Obywatelskiego, think tanku związanego z Platformą Obywatelską. Intensywnie współpracuję z organizacjami pozarządowymi, propagując w Polsce ideę budżetu obywatelskiego i idei miasta przyjaznego dla mieszkańców. 

W 2014 roku zostałem Radnym Sejmiku Śląskiego z ramienia Platformy Obywatelskiej, gdzie pracowałem między innymi nad uchwałą antysmogową dla województwa Śląskiego. W 2018 roku zostałem Radnym Miasta Katowice.

W 2017 wraz ze śląskimi znajomymi założyliśmy stowarzyszenie BoMiasto, które zajmuje się promocją zrównoważonego rozwoju miast i aktywizacją społeczeństwa obywatelskiego. Razem zorganizowaliśmy kilkanaście debat, realizujemy projekt Społecznej Mapy Katowic, a także angażujemy się w bieżące sprawy Katowic i całej metropolii.

Poznałem dobrze uroki Łodzi, Krakowa, Warszawy czy Pszczyny, ale ostatecznie osiadłem na katowickim Nikiszowcu.